Sprawdź ofertę funduszy europejskich i KPO dostępną już w 2025 roku, aby dowiedzieć się która dotacja najlepiej odpowie na potrzeby twojej firmy
W kontekście zbliżającego się nowego roku i aktualizacji harmonogramów na poszczególne dotacje z funduszy europejskich oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które będą dostępne od 2025 roku, zapraszamy do zapoznania się ze skróconą informacją odnośnie najkorzystniejszych dotacji, aby określić, która z nich najlepiej odpowiada na potrzeby Twojej firmy. W szczególności, ministerstwo funduszy i polityki regionalnej przygotowało szereg programów, które mają na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie dofinansowania na poprawę efektywności oraz innowacyjności. Maksymalne dofinansowanie może być kluczowym czynnikiem w procesie ubiegania się o dotacje, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości.
Aktualizacje dot. naborów, informacje o programach udostępnione będą m.in. na portalu gov.pl. Zgodnie z informacjami na portalu funduszy europejskich w zakładce dotyczącej danego naboru pojawi się w dniu ogłoszenia informacja o tym jakie są kryteria w danym konkursie, co wymaga szybkiej reakcji ze strony zainteresowanych przedsiębiorców.
Aby być na bieżąco zachęcamy do zapisu na nasz newsletter https://grantera.pl/zapis-na-newsletter/ – zapisując się zyskasz 1 raz na msc informacje dotyczące bieżących dotacji. (Zapisując się wyrażasz zgodę do „przetwarzania moich danych osobowych” patrz. zgody na przetwarzanie moich danych).
Nowy rok szykuje nowe możliwości odnośnie sposobów na pozyskanie środków na rozwój firmy. Dla przykładu, w kontekście dofinansowania z zus na poprawę warunków pracy, szczególnie w zakresie zus na poprawę bhp, przedsiębiorcy powinni być świadomi, że 2025 👉 to rok, w którym wiele z tych możliwości będzie miało swoje źródło w polityce spójności. Dlatego zachęcamy do aktywnego monitorowania zmian oraz możliwości, jakie oferuje ministerstwo w celu wsparcia rozwoju Twojej firmy.
Fundusze europejskie na rozwój firm – czy warto z nich korzystać i dlaczego?
W kontekście kończącego się roku 2024 r i nowego 2025 r., warto zastanowić się nad możliwościami, jakie dają fundusze europejskie w kontekście rozwoju firm. Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskaniem wsparcia, warto rozważyć udział w konkursie uprzednio pozyskując informacje o jego specyfice i weryfikując szanse na sukces.
Przygotowanie odpowiednich dokumentów i strategii, w tym agendy badawczej, planu inwestycji, planu marketingu bezpośredniego usług oraz towarów oferowanych w ramach projektu, może znacząco zwiększyć szansę na sukces w staraniach o dofinansowanie. Co więcej, starać się o dofinansowanie to myśleć o rozwoju firmy, stwarzać możliwości do zakupu nowych maszyn czy urządzeń, zdobycia nowych rynków, czy np. w przypadku dotacji z ZUS – może być to także także doskonała inwestycja w poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, co jest kluczowe dla utrzymania efektywności i jakości pracy przez cały okres aktywności przedsiębiorstwa.
Jeśli planujesz dopiero założenie działalności (otwarcie firmy 2025) to ten artykuł NIE JEST dla Ciebie. Jest to treść przeznaczona do istniejących firm.
Firma Grantera nie zajmuje się pozyskiwaniem dofinansowania lgd (lgd dotacje 2025), czy na założenie działalności (otwarcie firmy 2025), aby uzyskać więcej informacji w tym zakresie skontaktuj się z Punktem Kontaktowym:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/
W tym artykule dowiesz się: jak otrzymać dofinansowanie? Jakie konkursy warto sprawdzić i co zrobić aby zwiększyć szanse na to by uzyskać dofinansowanie? Poznasz też rodzaje dotacji i przykłady najciekawszych z nich.
Dlaczego warto już w 2024 przygotować się do ubiegania się o dofinansowanie w 2025 roku?
Przygotowania do dotacji w 2025 roku warto zacząć już teraz, aby maksymalnie wykorzystać czas na dopracowanie pomysłu i zwiększyć swoje szanse na sukces. Oto kluczowe powody:
- Dopracowanie koncepcji projektu
Wczesne rozpoczęcie pracy nad pomysłem pozwala dokładnie określić jego cele, zakres i sposób realizacji. Solidnie opracowana koncepcja będzie łatwiej adaptowalna do przyszłych wymagań programu. - Analiza potrzeb i potencjału firmy
Możesz już teraz zidentyfikować najważniejsze potrzeby swojego przedsiębiorstwa i zaplanować działania, które najlepiej wpiszą się w przyszłe kryteria dotacji. - Budowanie zespołu i partnerstw
Jeśli planujesz większy projekt, rozpoczęcie współpracy z ekspertami lub partnerami biznesowymi z wyprzedzeniem pozwoli stworzyć solidne fundamenty do realizacji projektu. - Strategiczne planowanie inwestycji
W 2024 roku możesz przeprowadzić analizy rynkowe, oszacować koszty i opracować wstępną strategię, co pozwoli na płynniejsze wdrożenie projektu, gdy ruszą nabory. - Czas na testowanie pomysłu
Zanim zaczniesz aplikować, możesz przetestować swoje rozwiązania w mniejszej skali lub w formie pilotażu, co pomoże lepiej zaprezentować projekt w kontekście jego realnych korzyści.
Rozpoczęcie działań już w 2024 roku pozwala uniknąć pośpiechu i zwiększyć efektywność aplikacji, kiedy nabory w 2025 roku zostaną ogłoszone.
Lista najatrakcyjniejszych dotacji wraz z informacją dot. naborów
I. Dotacje 2025 na projekty B+R
- Ścieżka SMART
Ścieżka smart jest to konkurs modułowy, którego głównym celem jest opracowanie i/lub wdrożenie innowacji na rynek – więcej o konkursie: https://sciezkasmart.pl/
Moduły dostępne w ścieżce SMART:
- OBOWIĄZKOWE:
- B+R – opracowanie innowacyjnego rozwiązania (moduł obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw)
- Wdrożenie innowacji – dofinansowanie wydatków inwestycyjnych związanych z wdrożeniem innowacyjnego rozwiązania
Min. wartość modułu: 3 mln zł
- FAKULTATYWNE
- Infrastruktura B+R – utworzenie lub rozwijanie np. laboratoriów badawczych czy centrum B+R
- Internacjonalizacja – m.in. udział w targach międzynarodowych
- Kompetencje – doskonalenie kompetencji, pracowników i osób zarządzających np. poprzez kursy, doradztwo i szkolenia
- Cyfryzacja – wsparcie m.in. na zakup oprogramowania
- Zazielenienie przedsiębiorstw – wsparcie w zakresie zielonej energii, ochrony środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć:
MŚP:
- 6 maja – 26 czerwca 2025 r. – Nabór dla pojedynczych MŚP – 1 mld zł
- 10 kwietnia – 12 czerwca 2025 r. – Nabór dedykowany projektom na rzecz dostępności –
100 mln zł
DUŻE:
- 9 maja – 30 czerwca 2025 r. – Nabór dedykowany projektom na rzecz dostępności – 50 mln zł
KONSORCJA:
- 10 stycznia – 28 marca 2025 r. – konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub NGO – 1,3 mld zł
- 1 lipca – 30 września 2025 r.- konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub NGO – 1 mld zł
- Konkursy regionalne B+R – np. FEPM 1.1 Badania i innowacje w przedsiębiorstwach (pomorskie) – https://grantera.pl/fundusze-europejskie-dla-pomorza-2024/
Dla kogo ta dotacja? O środki będą mogły ubiegać się średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa samodzielnie lub w partnerstwie z instytucjami otoczenia biznesu, izbami gospodarczymi, jednostkami naukowymi, organizacjami badawczymi, ośrodkami innowacji, uczelniami i innymi podmiotami systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Na co? Przedsiębiorstwa MŚP będą mogły otrzymać wsparcie na realizację, komercjalizację oraz wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych (B+R). W ramach działania przewidziano również środki na dofinansowanie projektów mających na celu rozwój infrastruktury badawczej np. budowę, rozbudowę, przebudowę laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych.
Budżet na dotacje: 40 mln EUR = ok. 170 mln zł
- do 80% na B+R (koszty takie jak np. wynagrodzenia, podwykonawstwo i materiały do prototypów)
- do 50% na ŚT (koszty takie jak np. zakup środków trwałych, zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup robót budowlanych)
- do 50% na USŁUGI (koszty takie jak np. ochrona własności intelektualnej, certyfikacja produktów)
Dokumentacja tego konkursu nie jest jeszcze znana, ale źródła infomacji, z którymi już teraz warto się zapoznać to:
Informacja prasowa Agencji Rozwoju Pomorza
Szczegółowy opis priorytetów FEPM 2021-2017
Inteligentne Specjalizacje Pomorza
II. Dotacje unijne na eksport
- Dobiega końca konkurs Promocja marki innowacyjnej MŚP (PARP) – https://grantera.pl/promocja-marki-innowacyjnych-msp-2024/
Na co? Wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych, w szczególności poprzez udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych.
Przykładowe wydatki:
- stoisko targowe (wynajem, budowa, obsługa stoiska)
- podróże służbowe
- misje gospodarcze
- działania promocyjne
Terminy składania wniosków: do 28 listopada 2024
- Doskonałą alternatywą są konkursy regionalne np. Pomorski Broker eksportowy
Cel: Wsparcie rozwoju proeksportowego poprzez dofinansowanie m.in. udziału przedsiębiorstwa w targach międzynarodowych.
Zaleta: nie ma listy wydarzeń, które muszą zostać wybrane z listy
Nabór wstępnie zaplanowany na IV kw. br.
Wartość dofinansowania: 50%
Interesuje Cię konkurs eksportowy z innego województwa? Zadaj pytanie o pasującą do Twoich potrzeb dotację poprzez e-mail: info@grantera.pl lub zgłoś się na bezpłatną konsultację poprzez formularz kontaktowy.
III. Dotacje unijne na inwestycje
Konkursów tego typu jest wiele w zależności od regionu, rodzaju podmiotu i zakresu planowanej inwestycji. Przykładem takiego konkursu może być:
- Kredyt ekologiczny – https://grantera.pl/kredyt-ekologiczny/
Na co?
- Zmodernizowanie posiadanej infrastruktury (np. budynki)
- Wymiana parku maszynowego
na nowszy (bardziej energooszczędny) - Zakup i instalacja OZE
Efektem modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30% zużycia.
Dla kogo?
- Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP), small mid-cap i mid-cap
- Konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej (promesa kredytowa jest załącznikiem do wniosku)
- Załącznikiem obowiązkowym jest Audyt energetyczny.
Alokacja: 660 mln zł
Maks. wartość wydatków w projekcie: 50 mln euro, a min. wartość wydatków:
2 mln zł, przy czym poziom dofinansowania w poszczególnym projekcie: od 15% do 85% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji
Terminy składania wniosków: Planowany nabór: do 31 stycznia 2025
Interesuje Cię inny konkurs inwestycyjny, np. z innego województwa? Zadaj pytanie o pasującą do Twoich potrzeb dotację poprzez e-mail: info@grantera.pl lub zgłoś się na bezpłatną konsultację poprzez formularz kontaktowy.
IV. Dotacje na cyfryzację i automatyzację
Przykładem tego typu konkursu może być:
- DIG.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP – https://grantera.pl/dotacje-na-zakup-oprogramowania/
Na co?
- zakup nowoczesnych technologii cyfrowych w powiązaniu z ich wdrożeniem w przedsiębiorstwie,
- nabycie niezbędnych środków trwałych oraz przeszkolenie pracowników
Cel: wzrost poziomu cyfryzacji w przedsiębiorstwie
Dla kogo?
- Przetwórstwo przemysłowe
- Usługi produkcyjne
- Usługi na rzecz przemysłu
Ważne informacje:
- Wstępny termin naboru: IV kw. br.
- min. wartość grantu: 150 tys. zł
- maks. wartość grantu: 850 tys. zł
- wielkość dofinansowania: 50%
- Wnioskodawca zamknął co najmniej 5 pełnych lat obrotowych
Interesuje Cię inny konkurs z zakresu cyfryzacji? Zadaj pytanie o pasującą do Twoich potrzeb dotację poprzez e-mail: info@grantera.pl lub zgłoś się na bezpłatną konsultację poprzez formularz kontaktowy.
V. Dofinansowanie ZUS
Dofinansowanie związane z BHP, czyli ograniczeniem czynników związanych ściśle z wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi
https://grantera.pl/dotacje-zus/
Dofinansowanie ZUS – wymagania:
Aby ubiegać się o dotację, przedsiębiorstwa muszą spełnić kilka warunków:
- Brak zaległości w opłatach składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- Brak zaległości podatkowych,
- Stabilna sytuacja finansowa (bez postępowań upadłościowych lub likwidacyjnych),
- Zachowanie trzyletniej przerwy między poprzednio otrzymaną dotacją a nowym wnioskiem.
Wysokość dofinansowania z ZUS:
W 2025 roku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące aż 300 000 zł, przy czym wsparcie pokrywa nawet 80% kosztów projektu. Minimalny wkład własny wynosi więc tylko 20%. Dotacja jest dostępna dla firm każdej wielkości – od mikroprzedsiębiorstw po duże zakłady.
Na co można przeznaczyć dotację ZUS?
Środki mogą zostać wykorzystane na inwestycje i działania doradcze związane z poprawą BHP, takie jak:
- Zakup osłon i urządzeń ochronnych do maszyn,
- Instalacja systemów wentylacyjnych,
- Modernizacja stanowisk pracy w celu poprawy ergonomii,
- Zakup sprzętu antywibracyjnego i dźwiękochłonnego.
Dotacje ZUS wspierają firmy w realizacji projektów zwiększających bezpieczeństwo pracowników i ich komfort pracy.
Pełen opis dotacji znajdziesz w artykule: https://grantera.pl/dotacje-zus/