58 380 15 96 info@grantera.pl

Bezzwrotne dofinansowanie dla firm – Kredyt Ekologiczny

Kredyt Ekologiczny to bezzwrotna dotacja oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach FENG wspierająca inwestycje firm w poprawę efektywności energetycznej poprzez modernizację posiadanej infrastruktury

Oznacza to w praktyce, że środki z tego dofinansowania można przeznaczyć m.in, na nabycie urządzeń ekologicznych, instalacje ekologiczne, wymianę źródła ciepła, montaż pompy ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę instalacji fotowoltaicznej.

 

Kredyt ekologiczny od BGK w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), a kredyt gotówkowy – jakie są różnice?

To co odróżnia Kredyt Ekologiczny od kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego to fakt, że w ramach tego instrumentu otrzymujemy bezzwrotną dotację. Aby skorzystać z Kredytu Ekologicznego, konieczne jest najpierw odwiedzenie jednego z komercyjnych banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w celu uzyskania promesy. Kredyt ten jest dostępny w większości czołowych banków komercyjnych w Polsce. Po zatwierdzeniu wniosku, z BGK otrzymuje się środki na spłatę głównej części kwoty Kredytu Ekologicznego.

Kto może otrzymać kredyt ekologiczny?

Z Kredytu Ekologicznego mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium Polski z sektora: 

 •  mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, 
 • small mid-cap (małe spółki o średniej kapitalizacji, jest to przedsiębiorstwo zatrudniające do 499 pracowników, którego roczne obroty nie przekraczają 100 mln EUR, a roczna suma bilansowa – 86 mln EUR.), 
 • mid-cap (spółki o średniej kapitalizacji, jest to przedsiębiorstwo zatrudniające nie więcej niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani małymi spółkami o średniej kapitalizacji).

Ze wsparcia nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, których 25% lub więcej kapitału lub praw głosu kontroluje bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie, co najmniej jeden organ publiczny.

Dotacja kredyt ekologiczny – katalog kosztów kwalifikowanych:

Na inwestycje, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej prowadzonej działalności gospodarczej poprzez modernizację infrastruktury.

Przykłady kosztów kwalifikowalnych projektu:

 • termomodernizacja budynków (np. docieplenie ścian, fundamentów, dachów, wymiana lub modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji)
 • wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń/linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie,
 • zakup i instalacja systemów zarządzania energią, systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne,
 • instalacje OZE i magazyny energii.

Jakie kluczowe wymagania musisz spełnić, aby aplikować konieczne jest uzyskanie promesy lub warunkowej umowy dot. kredytu ekologicznego z banku kredytującego.

Oznacza to, że przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność kredytową. Obligatoryjnym załącznikiem do wniosku jest promesa kredytu ekologicznego lub warunkowa umowa kredytu ekologicznego z banku kredytującego.

Realizacja przedsięwzięcia musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który będzie uzasadniał potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań. Audyt energetyczny przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest obligatoryjny. Audyt efektywności energetycznej jest fakultatywny. Natomiast jeżeli projekt przewiduje modernizację infrastruktury wynikającą z audytu efektywności energetycznej, to staje się on obligatoryjny.

Warunkiem dostępu będzie uzyskanie oszczędności energii na poziomie co najmniej 30% w odniesieniu do obszaru podlegającego zakresowi projektu.

Dlaczego niezbędne jest przeprowadzenie audytu energetycznego w ramach konkursu Kredyt ekologiczny?

Celem przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej jest uzyskanie kompleksowego obrazu dotychczasowej wydajności energetycznej danego przedsiębiorstwa. Raport umożliwi zidentyfikowanie konkretnych obszarów, które wymagają poprawy. Na podstawie wyników audytu można opracować plan działania, który pozwoli nam zlikwidować te deficyty i zwiększyć ogólną sprawność energetyczną naszego przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że aby zakwalifikować się do uzyskania dofinansowania, przedsięwzięcie musi przynieść co najmniej 30% oszczędności energii w porównaniu do wartości początkowej. Jako Grantera dysponujemy bazą kompetentnych audytorów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym dokładnie jest audyt energetyczny, serdecznie zapraszamy do przeczytania artykułu: Czym jest audyt energetyczny?

Na stronie ekologicznykredyt.pl znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawanie pytania odnośnie konkursu Kredyt ekologiczny.

Poziom dofinansowania

Wsparcie udzielane będzie w formie premii ekologicznej – dofinansowania bezzwrotnego stanowiącego spłatę części kapitałowej kredytu przeznaczonego na realizację inwestycji.

Intensywność wsparcia uzależniona jest od lokalizacji i wielkości przedsiębiorstwa oraz typu przedsięwzięcia i może wynieść od 15% do 70% kosztów netto

Kiedy rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie?

Nabór wniosków trwa od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r.

W czym Grantera pomoże mi przy pozyskiwaniu dofinansowania?

Zastanawiasz się, dlaczego właśnie Grantera jest najlepszym wyborem w zakresie pozyskiwania dofinansowań? Oto kilka kluczowych korzyści, które jasno pokazują, jak Grantera może wspierać twój sukces w tym obszarze.

 1. Doświadczenie i Specjalistyczna Wiedza: Grantera to zespół wykwalifikowanych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w pozyskiwaniu dofinansowań. Nasza wiedza i doświadczenie, zwłaszcza w kontekście konkursu dotacyjnego działania 3.01. kredytu ekologicznego, są nieocenione. Znamy wszystkie niuanse i wymogi, co przekłada się na znaczące zwiększenie szans na sukces Twojego wniosku.

Z sukcesem pozyskaliśmy dofinansowania w poprzedniej edycji tego konkursu.

 1. Kompleksowe Wsparcie w Procesie Aplikacji: Oferujemy kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu aplikacyjnego. Od sporządzenia wniosku, przez wsparcie w skontaktowaniu z doświadczonym audytorem energetycznym, wsparcie w kontakcie z przedstawicielem banku w celu uzyskania promesy, aż po rozliczanie dotacji.

W poprzedniej edycji konkursu jakość audytu była jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces – nasza współpraca z doświadczonymi audytorami sprawia, że Twój audyt będzie spełniał wszystkie wymagania.

 1. Indywidualne Podejście i Kontakt z Ekspertami: Dzięki naszym kontaktom w bankach, możemy pomóc w znalezieniu odpowiedniego doradcy finansowego lub wytłumaczyć Twojemu doradcy szczegóły odnośnie wymaganej promesy. 

Lista banków kredytujących, które dotychczas podpisały z BGK ramową umowę współpracy przy wdrażaniu Kredytu ekologicznego:

 • Alior Bank S.A.
 • Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
 • Bank Handlowy w Warszawie S.A
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A.
 • Santander Bank Polska S.A.
 • SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
 • VeloBank S.A.
 • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
 1. Pewność i Bezpieczeństwo: Rozliczanie dotacji to dla nas rutyna. Wiemy, jak sporządzić wniosek, aby później mógł być on łatwo rozliczony. Dbamy nie tylko o jakość samego wniosku, ale również o interesy naszych klientów. Nasze doświadczenie oznacza mniejsze ryzyko i większe bezpieczeństwo dla Twojego projektu.

Wybierając Granterę, stawiasz na sprawdzonego partnera, który nie tylko pomoże Ci uzyskać finansowanie, ale również zadba o to, aby cały proces był dla Ciebie jak najbardziej przejrzysty i efektywny. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą to zachęcamy do kontaktu.

Ponadto, zalecamy zapoznać się z nowopowstałym Kalendarzem dotacji, który jest spisem aktualnie dostępnych dotacji.

Postaw na skuteczność

Pozyskujemy fundusze od 2002 roku

 

W Granterze pomagamy
znaleźć innowacje.
Kompleksowo pomagamy w pozyskiwaniu dofinansowań
od przygotowania wniosku po rozliczenie projektu.

%

Skuteczności
w pozyskiwaniu dotacji

Zapraszamy do umówienia się na bezpłatną konsultację z naszym Ekspertem, który odpowie na wszelkie pytania

Wypełniono formularz

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap najnowszych informacji ze świata dotacji!

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wskazanego przeze mnie adresu email w celach marketingowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się tutaj.

Zapisz się na newsletter

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wskazanego przeze mnie adresu email w celach marketingowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się tutaj.

Podziel się wiedzą

Skorzystaj z naszej pomocy

​Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Wyślij mail z zapytaniem -
skontaktujemy się aby omówić szczegóły.

zapytania@grantera.pl