Innowacyjność w dzisiejszych czasach jest kluczem do sukcesu. Grantera to firma doradcza, która specjalizuje się w metodzie burzy mózgów. Wyróżnia się na rynku jako lider w dziedzinie generowania kreatywnych pomysłów, rozwiązań oraz twórczego myślenia.
7 pomysłów na innowacje dla branży produkcyjnej
Pomysły na innowacje… Zawsze ciężko je zdobyć. Dziś mamy kilka wskazówek dla przedsiębiorców z szeroko pojętej branży produkcyjnej. Bez względu na to, czy produkujesz drzwi, czy tylko śrubki – Twoja firma może być innowacyjna. I to niezależnie od tego, czy składasz swój produkt z gotowych komponentów, czy też wytwarzasz wszystko sam od początku do końca. Możliwości jest wiele i na pewno sam znasz je lepiej niż my. Tym niemniej, jeśli potrzebujesz podpowiedzi, tu je znajdziesz. Na samym końcu artykułu, pod formularzem zapisowym, znajduje się dodatkowa porcja wiedzy z zakresu innowacyjności.
Usprawnij proces produkcji
Każdą produkcję można zoptymalizować: ograniczyć zużycie energii, surowców, zwiększyć wydajność, zmniejszyć ilość odpadów lub kreatywnie je wykorzystać (patrz: punkt 2). Jeśli natomiast jesteś przekonany, że wszystko jest idealnie, to może tylko dlatego, że masz głęboko zakorzenione poczucie, że czegoś się nie da zmienić? Porozmawiaj z pracownikami, albo… zorganizuj wycieczkę po swoim zakładzie, jeśli masz taką możliwość. Zaproś na nią dzieci z okolicznej szkoły, studentów z kierunku właściwego dla obszaru, jakim się zajmujesz, pracowników firmy, z którą blisko współpracujesz – kogo chcesz. Ważne, żeby byli to ludzie bez większej wiedzy na temat systemu produkcji obowiązującego w Twoim przedsiębiorstwie. Laik spojrzy na wszystko świeżym okiem i może zadać kluczowe pytanie: “a czy nie można by zrobić tego tak, że…”, które ani Tobie, ani Twoim pracownikom nie przyjdzie do głowy.
Wykorzystaj… odpady
To świetny sposób na zmniejszenie kosztów produkcji, albo nawet na dodatkowy zarobek. W poradach dla branży spożywczej wspominamy historię młynarza, który produkuje jednorazowe naczynia z otrąb. Fusy po kawie również okazały się użyteczne. Starbucks opracował ich zastosowanie jako naturalny nawóz roślinny. Niemiecki startup Koffeform zrobił z nich główny składnik tworzywa do produkcji w pełni naturalnych filiżanek do kawy. Holenderski startup Explicit z kolei produkuje buty, których podeszwy w 20% składają się z… przetworzonych gum do żucia, poodklejanych od chodników i ulic (a taka guma w przyrodzie rozkłada się 20-25 lat!) Historia zna jednak wiele podobnych przypadków. Czy wiesz, że nawet ropa naftowa była początkowo traktowana jako bezużyteczna maź zanieczyszczająca poszukiwane minerały? Pomysły na innowacje potrafią być na każdym kroku!
Wyróżnij się designem
Ciekawy design również może dać Ci szansę na dofinansowanie działań i z pewnością wyróżni Cię z tłumu. Może uda Ci się w swoim produkcie połączyć dwa skrajnie różne materiały (co może być też dodatkowo innowacyjne pod względem produktu i procesu)? Opracujesz nowy kształt, który będzie nie tylko wyjątkowy wizualnie, ale też bardzo funkcjonalny? Albo wykorzystasz materiał do tej pory nie stosowany w produktach takich jak Twoje? Świetne pomysły na innowacje mieli producenci produkowanych na wymiar i sprzedawanych na całym świecie polskich umywalek i wanien z drewna!
Wykorzystaj sztuczną inteligencję
Szacuje się, że światowy rynek usług związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji wzrośnie z 10,1 miliarda dolarów w 2017 roku do 188,3 miliarda dolarów do 2025 roku – źródło. Nawet jeśli Twój produkt już jest w nią wyposażony, zastanów się, jak można wykorzystać ją lepiej. To jest tak dynamicznie rozwijająca się branża, że ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i zdolności zespołu informatyków, którym powierzysz to zadanie.
Dodaj nową cechę lub funkcję swojemu produktowi
Zastanów się, jakich cech brakuje rzeczom, które produkujesz, albo co by je uatrakcyjniło. Urządzenia typu 2w1 są pożądane, bo pozwalają klientom zaoszczędzić miejsce i pieniądze. Dzięki takiemu podejściu odkurzacz może dodatkowo prać dywany, a laptop – po odłączeniu klawiatury – działać jak tablet. Warto też pamiętać, że jesteśmy coraz bardziej wygodnym społeczeństwem i lubimy, jak sprzęt robi coś za nas. Piekarnik sam się czyści, odkurzacz sam sprząta, a pralka sama dobiera ilość detergentu. Zasada jest jedna: niemożliwe nie istnieje.
Ekologiczne pomysły na innowacje
Gdzie tylko się da, szukaj pomysłów na innowacje mających na uwadze dobro środowiska – plusów takiego podejścia chyba nie trzeba przedstawiać. Producent realizujący w swoim przedsiębiorstwie politykę proekologiczną zyskuje przychylność zarówno konsumentów, jak i ekspertów oceniających wnioski dotacyjne. Może Twoja fabryka może być zasilana lub ogrzewana przy udziale odnawialnych źródeł energii? Albo możesz ograniczyć zużycie surowców, emisję zanieczyszczeń, ilość odpadów? Bez względu na to, czy oszczędności z tego wynikające odczujesz natychmiast, czy po jakimś czasie – podjęcie działań w kierunku ekologii jest nieuniknione.
Znajdź kreatywnych konsultantów
Wiele z powyższych wskazówek można zrealizować lepiej ze wsparciem pomysłowych doradców. Prawdziwą skarbnicą pomysłów są… dzieci! Zrób konkurs dla przedszkolaków, niech narysują, jak wyobrażają sobie Twój produkt za sto lat. Zdziwisz się jakie pomysły na innowacje czyhają w ich głowach 🙂 Takie futurystyczne wizje najmłodszych, nie obarczonych filozofią “nie da się” i szablonowym myśleniem. Mogą one pobudzić Ciebie i Twój zespół do stworzenia czegoś fantastycznego.
Jeśli masz już jakiś pomysł na innowację i chciałbyś go zweryfikować – zgłoś się do nas, przeprowadzimy wnikliwą analizę rynku i technologii, oszacujemy ryzyko i potrzebne do jego realizacji zasoby. Jeśli nie masz konkretnego pomysłu – tym bardziej zgłoś się do nas – opracujemy go wspólnie! Pomożemy Ci też w pozyskaniu dofinansowania na jego realizację 🙂
W zespole mamy wielu Ekspertów oraz Specjalistów, jako Grantera pomagamy wykreować innowacyjne pomysły na nowe produkty. Zachęcamy do kontaktu, dowiedz się jak my to robimy w trakcie bezpłatnej konsultacji, na którą możesz się zapisać za pomocą poniższego formularza.
Wypełniono formularz
Dowiedz się więcej
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia webinaru pt.: Innowacja – czym jest i jak ją stworzyć? oraz przeczytania artykułu o tym samym tytule na naszej stronie: Innowacja – czym jest i jak ją stworzyć?