Design dla Przedsiębiorców – czyli wygląd ma znaczenie
W dzisiejszych czasach równie ważny, jak funkcjonalność i innowacyjność, jest niebanalny wygląd produktu. Choć wiemy, że “nie ocenia się książki po okładce”, to jednak kupujemy oczami. Oczywiście, atrakcyjny wygląd mogą zapewnić też nowe materiały, z jakich zrobiony jest produkt. Niezależnie, czy chodzi o sam wzór, czy też o materiał – opracowanie takiego nowego produktu wymaga zaangażowania odpowiednich specjalistów i pieniędzy. Tu z pomocą znów przychodzą fundusze europejskie w postaci programu 2.3.5. “Design dla przedsiębiorców”.
Kolejne wsparcie dla MŚP
W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy z sektora MŚP, prowadzący swoją działalność poza Polską Wschodnią. Przedsiębiorcom z województw – lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie – dedykowany jest analogiczny konkurs w ramach POPW 1.4. “Wzór na konkurencję”, którego nabór startuje już niedługo.
W ramach programu 2.3.5. “Design dla przedsiębiorców” możesz sfinansować profesjonalny proces projektowy, dzięki któremu wdrożysz nowy, ulepszony wyrób lub usługę. Dostaniesz także wsparcie niezbędnej do wdrożenia inwestycji. Koniecznym warunkiem jest jednak, żeby Twój projekt wpisywał się w Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS). Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Ważna uwaga: jeśli produktem projektu jest oprogramowanie, to powinno ono być częścią wyrobu lub usługi. Dofinansowaniem nie może zostać objęty projekt, w wyniku którego powstanie oprogramowanie, będące samodzielnym przeznaczonym do sprzedaży produktem/aplikacją. Warto również wiedzieć, że w konkursie tym jest osobna pula pieniędzy przeznaczona na projekty skierowane ku zaspokojeniu potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi).
Usługi doradcze i inwestycje
Dzięki dotacji możesz sfinansować:
- usługi doradcze dotyczące opracowania nowego projektu wzorniczego, np.: wstępny audyt, analiza rynku, stworzenie strategii działania, opracowanie projektu, prototypów i ich testy;
- usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowo opracowanego produktu;
- inwestycję: zakup maszyn, urządzeń, technologii, patentów, licencji, know-how etc. – tego, co niezbędne do realizacji projektu i prototypów oraz wytworzenia i wprowadzenia na rynek nowo opracowanego produktu.
Jaką kwotę można otrzymać w ramach dofinansowania 2.3.5. „design dla przedsiębiorców”?
W ramach konkursu dofinansowane mogą zostać te projekty, których minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi 60 000 PLN. Uwaga! Wartość ta dotyczy tylko wydatków w ramach usług doradczych. Z kolei maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 1 500 000 PLN (w tym: maksymalnie na usługi doradcze: 500 000 PLN oraz maksymalnie na inwestycję: 1 000 000 PLN).
Procentowo, maksymalna wielkość dofinansowania, jakie możesz uzyskać w ramach tego konkursu, wynosi:
- 85% na usługi doradcze – czyli 425 000 PLN – jest to pomoc de minimis
- do 55% na inwestycję początkową – czyli nawet 700 000 PLN – jest to regionalna pomoc inwestycyjna (poziom dofinansowania jest zgodny z mapą pomocy regionalnej, czyli zależy od województwa, w jakim prowadzisz działalność).
Nam pozostało już tylko zapewnić Cię, że Twój projekt także ma szansę na sukces w tym konkursie. Jeśli potrzebujesz pomocy – zgłoś się do nas. Z nami prace nad wnioskiem na pewno będą przyjemne i zdecydowanie mniej stresujące. A do tego przyniosą oczekiwane rezultaty, bo gwarantujemy, że nie damy sobie łatwo popsuć naszych 100% sukcesów ?