58 380 15 96 info@grantera.pl

Współpraca nauki i biznesu – czyli jak rozmawiać z naukowcem językiem korzyści

Współpraca nauki i biznesu – czyli jak rozmawiać z naukowcem językiem korzyści.

Do projektów B+R potrzebna jest kadra naukowa. Z pewnością znajdziesz osoby odpowiednie do współpracy. Wysokiej jakości specjalistów z dorobkiem naukowym w tematyce, którą sam się zajmujesz od strony biznesowej. Ich wiedza byłaby dla Ciebie nieocenionym wsparciem (i potężnym argumentem „za” dla ekspertów oceniających Twój wniosek dotacyjny). Ale jak ich przekonać do współpracy? To często ludzie, którzy mają mnóstwo obowiązków związanych z własnymi projektami. Opracowanie koncepcji, czuwanie nad terminowością i jakością badań, nadzorowanie prac studentów i doktorantów, pisanie artykułów, aktywne uczestnictwo w konferencjach krajowych i międzynarodowych, prowadzenie zajęć dydaktycznych, wizytacje, obrony prac swoich podopiecznych etc. Przyznasz, że dużo tego. Jak ich namówić, żeby do swojego napiętego kalendarza chcieli dodać jeszcze współpracę z przedsiębiorcą?

Hasło-klucz: aplikacyjność badań

Wiedz, że współpraca z przemysłem jest bardzo mile widziana przez władze każdej uczelni. Świetnie wygląda we wszystkich zestawieniach obrazujących aplikacyjność prowadzonych badań. Najlepsi z najlepszych naukowców najczęściej już współpracują z różnymi dużymi firmami, zazwyczaj jako eksperci, ale nie tylko. Bywają członkami rad nadzorczych, czasem nawet zakładają własne firmy i łączą pracę naukową z pracą przedsiębiorcy. Takich naukowców jest jednak bardzo niewiele. Dla pozostałych rozszerzenie swojej pracy o aspekty biznesowe kojarzy się z samymi komplikacjami:

 • ryzykiem,
 • dodatkowymi formalnościami (a uwierz, że papierologii na uczelni i tak już nie brakuje),
 • koniecznością wydłużenia czasu pracy (a większość naukowców i tak pracuje znacznie dłużej niż etatowe 8h dziennie),
 • koniecznością znalezienia na to pieniędzy.

Ten ostatni punkt jest oczywiście najbardziej problematyczny, bo oznacza albo samodzielną inwestycję finansową (a to duże ryzyko – sam wiesz). Inwestycję czasu i energii w kolejny wyścig po pieniądze bez gwarancji sukcesu. Czyli ubieganie się o grant, co oznacza również dodatkowe formalności – i to też doskonale znasz z własnego życia.

Minimum formalności, maksimum frajdy

Pamiętaj, że im bardziej doświadczony naukowiec, tym mniej ma czasu na pracę w postaci odkrywania, która sprawia mu najwięcej frajdy. Musisz zatem podkreślić, że praca przy Twoim projekcie to dla niego czysta „zabawa”. W to, co lubi najbardziej i na czym się najlepiej zna. Minimum formalności! Żadnych zmartwień o pieniądze! To tak, jakbyś dał synowi duży zestaw Lego bez okazji.

Badania naukowe vs. codzienność

Naukowcom wielką satysfakcję sprawia możliwość pochwalenia się, że ich badania zyskały zastosowanie w czymś, co wszyscy rozumieją. Wtedy udowadniają, że robią coś, co jest potrzebne. Gdyby opowiadali tylko o tym, jak powstają ich koncepcje i w jaki sposób są weryfikowane. Większość społeczeństwa (w tym ich rodziny i przyjaciele) uważałaby ich za oderwanych od rzeczywistości przybyszów z innej planety. Dlatego podkreślaj, że praca z Tobą to realizowanie projektu, którego rezultaty będą widoczne dla wszystkich i w niedługim czasie.

Teraz masz już pewną wiedzę na temat codzienności naukowców. Pora na podsumowanie w formie garści konkretnych porad:

Jak przekonać naukowca do współpracy?

 • podkreśl, że zapoznałeś się z jego dorobkiem i na tej podstawie podjąłeś decyzję o zaproszeniu do współpracy – jesteś bowiem przekonany, że właśnie jego udział w Twoim projekcie byłby nieoceniony. Jeśli odmówi, zapytaj, czy zna kogoś, kogo mógłby Ci polecić na swoje miejsce – zaoszczędzi Ci to dalszych samodzielnych poszukiwań oraz ułatwi kolejny kontakt (bo będziesz „z polecenia”)
 • hasło-klucz: aplikacyjność badań! Dzięki współpracy z Tobą zdecydowanie lepiej wypadnie w oczach dziekana i rektora, a uczelnia – w statystykach ministerialnych. Dodatkowo łatwiej mu będzie starać się o granty na własne badania. Dzięki udziałowi w Twoim projekcie wykaże rynkowe zapotrzebowanie na wyniki swoich prac
 • bądź gotowy na konkretną rozmowę na temat warunków współpracy: wynagrodzenie, rodzaj umowy, wielkość zaangażowania, konieczność (lub jej brak) bycia fizycznie na miejscu realizacji projektu – im więcej szczegółów, tym mniej wątpliwości; ponadto to też dowód Twojego zdecydowania na współpracę, zaangażowania w projekt i profesjonalizmu
 • podkreśl możliwość opublikowania wyników projektu w formie artykułu naukowego oraz przedstawienia ich na konferencjach dziedzinowych
 • zaproponuj możliwość zaangażowania studentów i doktorantów– prace magisterskie i doktorskie, które są „wdrożeniowe”, są obecnie bardzo pożądane, a dla Ciebie to szansa na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników w przyszłości
 • podkreśl, że praca będzie od niego wymagała minimum formalności, bo o wszystko zadbasz Ty – po stronie naukowca jest najciekawsze: czyli „zabawa” projektem, dążenie do wyniku
 • powołaj się na swoje doświadczenie rynkowe– przecież współpraca z Tobą to doskonała okazja do poznania prowadzenia biznesu „od kuchni”
 • wspomnij, że wszystkie tematy, które wyjdą „przy okazji”, dla Ciebie w kontekście Twojego obecnego projektu są zbędne (bo liczy się konkretny cel), a dla niego mogą stanowić ciekawą bazę tematów na przyszłość
 • podkreśl, że jesteś gotowy na spotkanie w dogodnym dla niego czasie i miejscu i że zawsze chętnie ugościsz go w swojej firmie, przy okazji prezentując swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Mamy nadzieję, że ta garść porad pomoże Ci nawiązać wartościowe relacje ze światem naukowców. Dzięki którym rezultaty Twoich projektów będą jeszcze doskonalsze. Być może jednak nie wiesz, gdzie i jak znaleźć najlepszą kadrę naukową do swojego projektu.

Możemy Ci w tym pomóc! Mamy wieloletnie doświadczenie w poszukiwaniu wysokiej klasy naukowców oraz szeregi kontaktów na uczelniach w całej Polsce. Zachęcamy – ułatw sobie życie i skontaktuj się z nami.

Małe przypomnienie o sposobach na dofinansowania na innowacje technologiczne.

Podziel się wiedzą

Skorzystaj z naszej pomocy

​Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Wyślij mail z zapytaniem -
skontaktujemy się aby omówić szczegóły.

zapytania@grantera.pl