Alokacja w nowym programie to aż 7,9 mld euro. Kluczowe dla rozwoju gospodarki jest wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług, dlatego też przeszło połowa kwoty jest zarezerwowana na projekty związane z innowacjami.
Wypracowanie czy modyfikacja usług bądź produktów musi bazować na wynikach prac badawczo rozwojowych. Firmy obowiązkowo muszą przeprowadzić prace B+R bądź wdrożyć ich gotowe wyniki.
FENG składa się z czterech priorytetów:
I – Wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, automatyzacji i robotyzacji, zielonej gospodarki.
Idąc dalej – priorytet II – Środowisko przyjazne innowacjom. Skoncentrowany jest na wsparciu projektów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Będzie to dotyczyło m.in. rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze, szerokie wsparcie start-upów oraz rozwój przedsiębiorstw rozpoczynających działalność innowacyjną.
Jaki jest obszar trzeciego priorytetu? III – Zazielenienie przedsiębiorstw – jest on skupiony na wspieraniu zielonej transformacji. Oferta obejmie zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI.
Uzupełnieniem będą zamówienia publiczne na prace B+R nad rozwiązaniami i produktami, których jeszcze nie spotkamy na rynku. Odnosi się to do innowacji pożądanych przez społeczeństwo i środowisko, ponieważ wspierają transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjności.
Ostatnim priorytetem jest IV – Pomoc techniczna. Wsparcie realizowane będzie poprzez zachęcanie do działań wspierających beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego w realizacji programu.
Do kogo skierowana jest oferta programu?
Skierowana jest do:
- przedsiębiorstw,
- sektora nauki,
- konsorcjów przedsiębiorców oraz konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi,
- instytucji otoczenia biznesu, czyli ośrodków przedsiębiorczości, ośrodków innowacji, instytucji finansowych.
W jakiej formie można otrzymać wsparcie?
Alokacja w programie to 7,9 mld euro. Jakie są możliwości skorzystania z tego budżetu?
- dotacje,
- instrumenty finansowe,
- kapitałowe oraz gwarancyjne,
- instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne.
Jakie konkursy będą pierwsze i dla kogo?
W pierwszej kolejności wystartują nabory wniosków na:
- „Wsparcie dla przedsiębiorców” (I priorytet),
- „Kredyt na innowacje technologiczne” (II priorytet),
- „Międzynarodowe Agendy Badawcze” (II priorytet).
Ubiegać się o wsparcie będą mogli przedsiębiorcy niezależnie od wielkości firmy. Projekty mogą być realizowane samodzielnie lub w konsorcjum.
Ważnym aspektem jest oferta dla dużych, uznanych zespołów badawczych. MAB, czyli Międzynarodowe Agendy Badawcze stawia na projekty z dużym potencjałem na osiągnięcie doskonałości naukowej i międzynarodowej konkurencyjności badań. Pozwoli to na przykład na zaproszenie wybitnych naukowców z różnych części świata do swoich polskich zespołów badawczych.
“Wsparcie dla przedsiębiorców”
FENG wprowadza również możliwość finansowania projektów kompleksowych. Zapewnia to nowy system komponowania projektów zawarty w I priorytecie programu. Składają się one z tzw. modułów, które dzielą się na obowiązkowe oraz nieobowiązkowe i odpowiadają poszczególnym etapom wdrażania innowacji.
Moduły obligatoryjne:
- B+R
- wdrożenie innowacji
Moduły nieobowiązkowe:
- infrastruktura B+R
- internacjonalizacja
- kompetencje
- cyfryzacja
- zazielenienie przedsiębiorstw
Mówiąc o modułach obligatoryjnych, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zadecydować o tym, który obowiązkowy moduł wybiorą. Duże firmy są natomiast zobowiązane zawsze zadeklarować moduł B+R.
Jednakże niezależnie od wielkości firmy mogą korzystać z nieobowiązkowych modułów na tych samych zasadach, według indywidualnych potrzeb.
“Kredyt na innowacje technologiczne”
Konkurs cieszył się dużą popularnością w poprzednim programie (POIR – Inteligentny Rozwój). Wyjaśniając, jest to połączenie dwóch finansowań: dłużnych z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotnych w formie dotacji. Zaletą takiego rozwiązania jest zaangażowanie środków prywatnych w finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Istotnie, dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko ponoszenia wysokich kosztów kredytu.
Więcej o kredycie na innowacje technologiczne mogą Państwo przeczytać w naszym artykule TUTAJ 🙂
“Międzynarodowe Agendy Badawcze”
To fundusz przeznaczony na tworzenie lub rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów i organizacji badawczych. Skąd zainteresowanie tymi najlepszymi jednostkami?
Jest to szansa na:
- doskonałość naukową,
- międzynarodową konkurencyjność badań,
- zastosowanie w Polsce najlepszych światowych praktyk w zakresie: polityki personalnej, prowadzenia badań naukowych oraz identyfikowania programów i tematów badawczych,
- sprawne zarządzanie pracami B+R,
- skuteczną komercjalizację wyników prac B+R.
W MAB obowiązuje formuła konkursowa. Wygrywają projekty najlepiej ocenione. W tym konkursie liczy się agenda badawcza, która zakłada pracę dobrze zorganizowanych, wspierających się dużych zespołów.
Jakie zmiany czekają nas tym razem?
Tym razem FENG oferuje nam wiele zmian oraz ułatwień w stosunku do przedsiębiorców. Nowe podejście ma na celu maksymalne ułatwienie procedur, procesów i komunikacji. Dotyczy się to zarówno etapów przed przyznaniem dotacji jak i dalszej obsługi. Jakie to więc nowości?
- 1 wniosek do 1 instytucji – firmy z sektora MŚP i ich konsorcja składają wnioski do PARP, a firmy duże lub konsorcja z organizacjami badawczymi do NCBR
- Roczne alokacje i i tryb ciągły – konkursy są ciągłe i trwają do roku, przedsiębiorca może składać dokumenty konkursowe bez pośpiechu. Robi to wtedy, gdy jest gotowy.
- Modułowość – elastyczność, dopasowanie i znaczące przyspieszenie procesu wdrażania innowacji.