Nie zawsze o tym pamiętamy, ale to co dla osób pełnosprawnych jest codziennością, dla osoby niepełnosprawnej stanowi ogromne wyzwanie. Mowa tu o tak prozaicznych czynnościach, jak zawiązanie butów, czy nawet chwytanie przedmiotu.
Jednak już wkrótce może się to zmienić. Naukowcy z University of Michigan opracowali niezwykle precyzyjną bioniczną protezę ręki. Proteza ta jest tak sprawną, że z jej pomocą możliwe jest nawet zapięcie guzików koszuli.
Obecnie, żeby proteza działała, człowiek “zmusza” ją do wykonywania wielu czynności. W konsekwencji tego, wykonanie ruchu sztuczną ręką jest nie tylko nieintuicyjne, ale również czasochłonne, a co za tym idzie wymaga znacznie więcej wysiłku. Kolejnym problemem jest uzyskanie silnego i stabilnego sygnału nerwowego, który będzie zasilał protezę.
Nowa technologia zaproponowana przez naukowców z Michigan ma być odpowiedzią na wszelkie te problemy. Skonstruowana przez nich bioniczna ręka jest w pełni intuicyjna dla człowieka. Użytkownik nie musi uczyć się, jak jej używać, bo proces ten został zastąpiony algorytmami stworzonymi przez naukowców.
Jak naukowcy tego dokonali?
Otóż pobrali oni z uda badanego skrawek mięśni, który następnie został owinięty wokół zakończeń nerwowych w ramionach uczestników eksperymentu. W ten sposób uszkodzone nerwy otrzymały nową tkankę, do której mogły się przyczepić. Ten zabieg nie tylko sprawił, że wyeliminowane zostało ryzyko powstawania nerwiaków (drobnych guzków, które mogą być odpowiedzialne m.in. za bóle fantomowe), ale dodatkowo wzmocnione zostało połączenie sygnałów nerwowych przekazywanych do protezy.
Podczas testów, dwóch pacjentów miało wszczepione do przeszczepów mięśniowych elektrody, które z kolei rejestrowały sygnały nerwowe i przekazywały je protetycznej kończynie w czasie rzeczywistym. Okazało się, że przeszczepiony mięsień działa jak wzmacniacz biologiczny. Powoduje on, że napięcie jest od 10 do 100 razy wyższe niż podobne sygnały rejestrowane w standardowej bionicznej protezie. Dzięki temu osoba posiadająca nową protezę była w stanie wykonywać znacznie dokładniejsze ruchy kończyną, niż było to możliwe do tej pory. W praktyce oznaczało to, że bez trudu badany mógł zapiąć zamek błyskawiczny, czy też chwytać i przekładać drobne przedmioty.
Mamy nadzieję, żeby pewnego dnia technologia ta stała się powszechnie dostępna.
Informacje oraz zdjęcie pochodzą ze strony: https://news.umich.edu/its-like-you-have-a-hand-again-an-ultra-precise-mind-controlled-prosthetic/