1. CEL DOTACJI
Głównym celem działania jest wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. W wyniku realizacji projektu przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić procesy związane z cyfryzacją i automatyzacją procesów biznesowych.
2. DLA KOGO?
Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa
3. NA CO?
regionalna pomoc inwestycyjna:
– koszty nabycia środków trwałych (sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT) m.in. koszty zakupu, instalacji, montażu, transportu, pierwszego uruchomienia, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu;
– wartości niematerialne i prawne m.in.: koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej, np. koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu;
koszty wsparcia uczestników projektu oraz podmiotów objętych wsparciem (szkolenia): m.in. wynagrodzenie wykładowców (za czas prowadzenia szkolenia), koszty podróży i zakwaterowania wykładowców i uczestników szkolenia bezpośrednio związane z przeprowadzonym szkoleniem, koszty wynajęcia sal szkoleniowych wraz z wyposażeniem niezbędnym do odbycia szkolenia (za godziny, w których są wykorzystywane na potrzeby szkoleniowe), koszty materiałów szkoleniowych, w tym koszty tłumaczeń związanych ze szkoleniem, koszty administracyjne związane wyłącznie z organizacją i obsługą szkolenia.
4. ILE?
Wartość dofinansowania minimalna i maksymalna: 500 000 zł; 6 000 000 mln zł
Maksymalny poziom dofinansowania: 70%
Alokacja konkursu: 58 317 518,41 zł
5. TERMINY
termin ogłoszenia naboru: 8 kwietnia 2024
termin naboru wniosków: od 8 kwietnia 2024 do 21 maja 2024
6. SPOSÓB ROZLICZENIA
zaliczka/refundacja
7. MINIMALNE WYMAGANIA
- Projekty muszą być zlokalizowane w województwie śląskim.
- Przedsiębiorstwa aplikujące w ramach naboru muszą nieprzerwanie funkcjonować na moment złożenia wniosku na rynku przez co najmniej 3 lata.
- Projekt musi być zrealizowany w ciągu 12 miesięcy.
- Koszty z pomocy szkoleniowej nie mogą być jedynymi kosztami w projekcie.
8. DODATKOWE INFORMACJE O KONKURSIE
Osoby skierowane na szkolenie na dzień rozpoczęcia szkolenia muszą być zatrudnione u beneficjenta i jednocześnie nie mogą prowadzić własnej działalności gospodarczej.
Przykłady wysokospecjalistycznych narzędzi ICT dla MŚP mogą obejmować m.in:
- Zaawansowane systemy zarządzania produkcją, które umożliwiają optymalizację procesów produkcyjnych, planowanie zasobów, kontrolę jakości oraz monitorowanie wydajności.
- Specjalistyczne oprogramowanie do analizy danych, które pozwala na gromadzenie, przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych w celu wykrywania trendów, identyfikacji nowych możliwości biznesowych oraz podejmowania trafnych decyzji.
- Narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych, takie jak systemy workflow (przepływ informacji lub pracy) czy robotyka procesowa, które pozwalają na zautomatyzowanie rutynowych czynności, eliminację błędów oraz poprawę efektywności operacyjnej.
- Specjalistyczne rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami (CRM), które umożliwiają skuteczne zarządzanie kontaktami z klientami, prowadzenie działań marketingowych oraz analizę potrzeb i preferencji klientów.
- Systemy CRM (Customer Relationship Management) z AI: Do zarządzania relacjami z klientami, wykorzystujące sztuczną inteligencję do personalizacji doświadczeń klientów.
- Narzędzia do wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR): W szkoleniach, projektowaniu produktów czy marketingu, oferujące unikalne doświadczenia.