58 380 15 96 info@grantera.pl

Dotacje. Jak nie dać się oszukać?

Na krajowym rynku można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w pomocy przy pozyskiwaniu dotacji z Funduszy Europejskich. Niestety nie każda ma dobre intencje i potencjalny klient może paść ofiarą oszustwa.

Poniżej dwa przykłady najpopularniejszych „sztuczek” stosowanych przez nieuczciwych „doradców”:

1) Oszuści kontaktują się telefonicznie z właścicielem firmy i obiecują pomoc przy doborze programu i pozyskaniu dofinansowania. Zapewniają, że prześlą niezbędne materiały za pośrednictwem kuriera, któremu należy uiścić opłatę w wysokości od 300 do 500 zł. Po otrzymaniu przesyłki okazuje się, że dostarczone dokumenty można z łatwością za darmo znaleźć w internecie lub są nieaktualne. Nawet jeśli analiza możliwości uzyskania dofinansowania zostanie przygotowana i dostarczona przez potencjalnego doradcę,  to jest ona bardzo ogólna i niedopasowana do potrzeb firmy. Najczęściej – na dalszym etapie – kontakt z wykonawcą jest utrudniony lub niemożliwy.

2) Firma „doradcza” przedstawia swoją ofertę telefonicznie i zapewnia, że posiada informacje o atrakcyjnym naborze wniosków. Oszuści podkreślają, że współpracują z właściwym ministerstwem lub instytucjami, które ogłaszają konkursy. Przesyłają dokumenty za pośrednictwem kuriera, któremu należy z góry uiścić opłatę „wstępną”. Po otrzymaniu przesyłki i weryfikacji oficjalnych stron ministerialnych okazuje się, że przedmiotowy konkurs nie istnieje, a kontakt z firmą urywa się.

Jak rozpoznać oszustwo?

Podstawą wyboru firmy doradczej powinna być zasada ograniczonego zaufania.  Podczas rozmowy wstępnej należy zapytać o dane firmy, o adres strony internetowej, o referencje. Sprawdzić, czy i gdzie jest zarejestrowana, gdzie ma siedzibę (Google Maps) i kto jest właścicielem lub Prezesem. Wypytać dokładnie o Program, z którego ma być finansowany projekt, uzyskać link do oficjalnych informacji o konkursie. Warto też zwrócić uwagę na to, jakim językiem posługuje się osoba, która się z nami kontaktuje. Czy staje się nerwowa, gdy zaczynamy dopytywać ją o szczegóły dofinansowania, czy nalega, żebyśmy od razu zakupili usługę. 

Można zapytać, jakie są szanse na otrzymanie dofinansowania. Jeśli uzyskujemy odpowiedź, że przyznanie dotacji jest pewne, to już powinno to wzbudzić naszą  czujność i być ostrzeżeniem.. Nabory wniosków mają formę konkursów i nigdy nie ma pewności, że nasz wniosek/projekt będzie lepszy od konkurencji.

Profesjonalne firmy doradcze nie powołują się też na wpływy w instytucjach i nie informują o konkursach, o których nie ma wzmianki w oficjalnych źródłach.

Podejrzany może być także brak jakichkolwiek ocen czy opinii na temat przedsiębiorstwa w internecie. Numer, z którego dzwoni konsultant, można  łatwo sprawdzić w wyszukiwarce, czy przez innych nie został uznany za niebezpieczny lub negatywny.

Przydatne strony

1. Oficjalny Portal Funduszy Europejskich, gdzie można bezpłatnie znaleźć informacje o naborach:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/

2. Krajowy Rejestr Sądowy – KRS:

https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html 

3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG:

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx 

4. Kto do mnie dzwonił? 

https://www.nieznany-numer.pl/

W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu poprzez poniższy formularz.

Zapisz się na newsletter

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wskazanego przeze mnie adresu email w celach marketingowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się tutaj.

Podziel się wiedzą

Skorzystaj z naszej pomocy

​Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Wyślij mail z zapytaniem -
skontaktujemy się aby omówić szczegóły.

zapytania@grantera.pl