Do 15 kwietnia trwa nabór wniosków w konkursie BRIK II będącym wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i PKP Polskie Linie Kolejowe. Celem konkursu jest poprawa stanu technicznego sieci linii kolejowych, ograniczenie negatywnego wpływu transportu kolejowego na środowisko, sprawniejsze utrzymanie i modernizacji infrastruktury kolejowej oraz poprawy bezpieczeństwa. Co więcej przedsięwzięcie ma szansę wznieść polską kolej na wyższy poziom dzięki wdrożeniu innowacyjnych systemów informatycznych, które mogą zostać opracowane w ramach konkursu. Środki przeznaczane mogą być na wynagrodzenia, aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, służącą tworzeniu innowacyjnych produktów i usług (więcej o tym, czym jest innowacja przeczytasz w artykule: „Innowacja – czym jest i jak ją stworzyć”).
Budżet konkursu wynosi 50 mln zł. Miejsce realizacji projektu może być wskazane w dowolnym województwie w Polsce.
Kto może wziąć udział w konkursie BRIK II?
Konkurs dedykowany jest dla konsorcjum, w którego skład wchodzą:
- co najmniej jedna jednostka naukowa, oraz co najmniej jedno przedsiębiorstwo (bez względu na wielkość), albo
- co najmniej dwie jednostki naukowe.
Warto zaznaczyć, że w skład konsorcjum może wejść nie więcej niż 5 podmiotów. Natomiast liderem konsorcjum może być wyłącznie jednostka naukowa.
Ważne jest, że wartość kosztów kwalifikowanych nie może być mniejsza 1 mln zł.
Jeśli Twój pomysł wpisuje się w zakres tematyczny konkursu BRIK II to warto z niego skorzystać, gdyż konkurencja będzie znacznie mniejsza niż klasycznych konkursach badawczo-rozwojowych typu “Szybka ścieżka”, a to zwiększa Twoje szanse na sukces.
Co można zyskać dzięki konkursowi BRIK II?
Projekt składany w konkursie BRIK II musi obejmować eksperymentalne prace rozwojowe. Ponadto w projekcie mogą zostać ujęte badania przemysłowe, jednak realizacja badań przemysłowych nie jest obligatoryjna do uzyskania dofinansowania.
W ramach konkursu można pokryć koszty takie jak m.in.:
- wynagrodzenia,
- zakup licencji, patentów, know-how etc.
- zakup materiałów, sprzętu laboratoryjnego,
- utrzymanie linii technologicznych,
- korzystanie z urządzeń naukowo-badawczych,
- wynajem powierzchni laboratoryjnej,
- koszty dzierżawy, wieczystego użytkowania gruntów, amortyzacji budynku,
- promocja projektu.
Jaka jest wielkość dofinansowania?
- do 80% kosztów badań przemysłowych, dzięki którym zdobędziesz nową wiedzę lub umiejętności niezbędne do opracowania innowacji;
- do 60% kosztów prac rozwojowych, w których wykorzystasz aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności do opracowania innowacji;
Powyższe poziomy dofinansowania dotyczą firm mikro i małych (do 50 pracowników). Większe firmy otrzymują dofinansowania na nieco mniejszym, ale nadal bardzo atrakcyjnym poziomie (firmy średnie: 5% mniej na prace badawcze i 10% mniej na prace rozwojowe, firmy duże 15% mniej na prace badawcze i 20% mniej na prace rozwojowe).
Natomiast w przypadku jednostek naukowych intensywność wsparcia (wysokość finansowania) na realizację badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Jednostki naukowe mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.
Do kiedy muszę złożyć wniosek?
Nabór wniosków trwa od 28 stycznia 2022 r. do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 16:00.
Pamiętaj jednak, że im wcześniej wniosek zostanie złożony, tym szybciej uzyska decyzję o dofinansowaniu.
Jakie warunki muszę spełnić?
Projekt może liczyć na dofinansowanie, jeśli spełni kilka kluczowych czynników sukcesu:
- Odpowiedni opis prac badawczo-rozwojowych projektu
Pomagamy w przygotowaniu opisu w taki sposób, by został on wysoko oceniony przez ekspertów. Treść powinna być zrozumiała, ale jednocześnie napisana profesjonalnym, naukowym językiem. W zespole Grantery są project managerowie z wieloletnim doświadczeniem w projektach B+R oraz naukowcy z tytułami doktorów, którzy doskonale wiedzą, jak to zrobić.
- Innowacyjność rezultatów projektu
Im bardziej innowacyjny produkt lub technologia ma powstać w wyniku projektu – tym lepiej. Wymagane minimum to innowacja w skali kraju, ale najlepiej widziane są projekty przełomowe w skali międzynarodowej.
Pomagamy w rozwinięciu i udoskonaleniu pomysłu na projekt, aby uzyskał on możliwie najwyższy poziom innowacyjności. Stosujemy do tego szereg sprawdzonych w praktyce narzędzi, m.in. warsztaty prowadzone metodą design thinking, analiza stanu techniki i kierunków rozwojowych, rozwiązywanie problemów technicznych metodą TRIZ.
III. Skuteczna obrona projektu na panelu ekspertów
Przedstawiciele Wnioskodawcy są zapraszani na spotkanie (w formule zdalnej) z ekspertami oceniającymi. W czasie 1,5 godzinnej rozmowy eksperci zadają pytania dotyczące projektu. To bardzo ważny etap oceny wniosku. Przygotowujemy bardzo szczegółowo do panelu, informujemy o najczęściej zadawanych pytaniach i przeprowadzamy próbną sesję pytań i odpowiedzi.
Nasi Eksperci odpowiedzą Ci na wszystkie pytania dotyczące konkursu.
Wsparcie w pozyskaniu dotacji z programu „BRIK II„
Wypełnij formularz
i skorzystaj z pomocy eksperta.
Jeżeli masz już pomysł na projekt, nasz doradca pomoże oszacować szanse realizacji i opowie jak pozyskać dofinansowanie z 90% skutecznością!