Poszukujesz bezzwrotnej dotacji na budowę hali? Chcesz kupić nową linię produkcyjną? Dowiedz się, jak w konkursie “Kredyt technologiczny” pozyskać bezzwrotne dofinansowanie na budowę hali produkcyjnej, zakup maszyn i oprogramowania.
Na ten moment nieogłoszono terminu naboru w ramach konkursu Kredyt technologiczny. Z dostępnych dotacji, wpisujących się w założenia konkursu Kredyt technologiczny, polecamy program Ścieżka SMART. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem dotacji, gdzie zawarte zostały aktualne oraz polecane przez nas dotacje. Kalendarz dostępny jest na naszej stronie pod linkiem: https://grantera.pl/kalendarz-dotacji/.
Kredyt technologiczny, to jeden z naszych ulubionych konkursów. Grantera w wielu edycjach tego konkursu miała 100% skuteczności. W poprzednich edycjach konkurs nosił nazwę „Kredyt na innowacje technologiczne”. Mimo zmiany nazwy – główne założenia tego konkursu pozostają bez zmian.
3 zagadnienia, wzbudzające pytania i kontrowersje
Konkurs Kredyt technologiczny jest atrakcyjną i popularną formą dotacji dla przedsiębiorstw. Część firm nie korzysta z tej formy wsparcia unijnego, z powodu złego rozumienia jego zasad. Rozmawiając z naszymi klientami najczęściej spotykamy się z 3 pytaniami:
I. W nazwie konkursu jest słowo “kredyt”. Czy to jest dotacja zwrotna, preferencyjna pożyczka, którą muszę oddać?
Kredyt technologiczny jest dotacją bezzwrotną. Nie jest to tzw. kredyt preferencyjny, w którym korzyścią jest tylko niższe oprocentowanie, a uzyskane pieniądze należy w całości zwrócić do banku. W Kredycie technologicznym środki unijne są wypłacane jako dotacja (nawet do 70% wartości inwestycji). Jedynie sposób wypłaty dotacji jest specyficzny. W innych konkursach dotacyjnych pieniądze unijne są wypłacane na konto bankowe przedsiębiorcy. W kredycie na innowacje techologiczne środki unijne spłacają zaciągnięty wcześniej na daną inwestycję kredyt. W stosunku do innych dotacji jest tutaj do wykonania jeden dodatkowy krok – uzyskanie kredytu na inwestycję. Jest to klasyczny kredyt inwestycyjny, oferowany w następujących bankach:
- Alior Bank S.A.
- Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
- Bank Handlowy w Warszawie S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pekao S.A.
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- ING Bank Śląski S.A.
- mBank S.A.
- PKO Bank Polski S.A.
- Santander Bank Polska S.A.
- SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
- Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
Pozyskanie dotacji w Kredycie technologicznym składa się z następujących kroków:
- Uzyskanie promesy kredytowej (przyrzeczenia wypłaty kredytu) w jednym z powyższych banków – procedura dla promesy jest analogiczna jak dla kredytu – należy przygotować wniosek kredytowy wraz z załącznikami (doradcy z Grantery w tym pomogą)
- Złożenie wniosku o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego
- Uzyskanie pozytywnej decyzji o dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego
- Uruchomienie kredytu w banku komercyjnym (na podstawie wcześniej uzyskanej promesy)
- Wypłata dotacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego na konto kredytu inwestycyjnego (spłata zaciągniętego kapitału w wysokości równej przyznanej dotacji)
II. Dotacja jest przyznawana na innowacje technologiczne. Czy mogę z niej skorzystać, jeśli nie chcę wdrażać innowacji ale po prostu kupić maszyny albo wybudować halę produkcyjną?
Innowacyjność jest czasem traktowana przez przedsiębiorców jak “zło konieczne”, a nie powinno tak być. Wprowadzanie nowości do oferty produktów lub usług albo ulepszeń w technologii produkcji to szansa dla firmy. Innowacja może dać przewagę nad konkurencją i zwiększyć zyski. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że 9/10 klientów ma początkowo trudności z wymyśleniem i opracowaniem innowacji. Dlatego opracowaliśmy w Granterze cały system wsparcia, który gwarantuje opracowanie wartościowej nowości produktowej lub technologicznej. Najczęściej ciekawe pomysły są w głowach zarządu i pracowników firmy, trzeba je tylko odpowiednimi metodami wydobyć. Specjaliści Grantery w tym pomagają, organizując odpowiednie “burze mózgów” i prowadząc krok po kroku do opracowania innowacji. Dwóch ekspertów z zespołu Grantery to certyfikowani moderatorzy Design Thinking – metodyki wspierającej tworzenie innowacji. Przy naszym wsparciu doradczym powstały innowacje w bardzo różnych branżach, np. okna z materiałów kompozytowych, drony do celów poszukiwawczo-ratowniczych, a nawet innowacyjne opakowania do jajek.
Innowację można wymyślić w każdej branży. Innowacyjne technologie można też pozyskać z zewnątrz – np. poprzez współpracę z jednostką naukową lub zakup patentu. We współpracy z naukowcami i transferze technologii Grantera ma duże doświadczenie i służy pomocą.
III. Czy wystarczy kupić innowacyjną maszynę?
Kupowane w ramach dofinansowanego przedsięwzięcia maszyny i urządzenia mogą być innowacyjne, ale nie muszą. Maszyny mogą być zupełnie standardowe, czy używane. Zakup maszyny, w której producent zastosował innowację, to za mało. Pomaga to zrozumieć przykład z branży motoryzacyjnej: jeśli kupię innowacyjną Teslę, to nie znaczy, że opracowałem innowację i jestem innowacyjny. Innowacyjna jest Tesla, bo to ona opracowała ten samochód. Ja jestem tylko użytkownikiem innowacyjnego samochodu.
Zgodnie z zasadami ostatniego konkursu Innowacja może być we własnym produkcie (innowacja produktowa) lub w technologii (procesie) jego wytwarzania (innowacja procesowa). Na przykład firma Radiolex, producent skrzynek i rozdzielni elektrycznych, opracowała w swoim dziale badawczo-rozwojowym nowy, innowacyjny rodzaj skrzynek. Jest to innowacja produktowa. Do uruchomienia produkcji tych skrzynek potrzebowała odpowiednich maszyn, na które złożyła wniosek o dofinansowanie. Maszyny te, same w sobie nie są innowacyjne, ale służą do wytwarzania innowacyjnych skrzynek. Stomatolog, doktor Markiewicz, wprowadził natomiast w ramach Kredytu na innowacje technologiczne innowację procesową w swojej klinice – opracował autorską metodę pomagającą we wszczepianiu implantów zębowych. Implanty nie różnią się od innych oferowanych na rynku, ale procedura ich wszczepiania została udoskonalona. Do wykonywania zabiegów zostały w ramach dotacji zakupione urządzenia stomatologiczne wysokiej jakości, ale to nie w nich tkwi innowacja. Innowacyjna jest procedura implantologiczna opracowana przez doktora.
Wsparcie w pozyskaniu dotacji – zachęcamy do bezpłatnej konsultacji.
Wypełnij formularz
i skorzystaj z pomocy eksperta.
Jeżeli masz już pomysł na projekt, nasz doradca pomoże oszacować szanse realizacji i opowie jak pozyskać dofinansowanie z ponad 90% skutecznością!
Wypełniono formularz
Korzyści dla beneficjentów konkursu
Po wyjaśnieniu najczęściej występujących wątpliwości możemy przejść do korzyści wynikających z udziału w konkursie Kredyt technologiczny. Najważniejszą z nich jest oczywiście dofinansowanie.
Dofinansowaniem są objęte następujące wydatki:
- zakup środków trwałych (np. maszyn, urządzeń, narzędzi),
- koszty robót budowlanych (np. budowa hali produkcyjnej),
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (np. licencji na oprogramowanie, patentu)
- zakup nieruchomości (np. działki, hali produkcyjnej), ale tylko do 10% wartości całej inwestycji – np. jeśli wszystkie koszty projektu to 10 mln zł, to dofinansowanie będzie na zakup nieruchomości o wartości do 1 mln zł,
- usługi doradcze (np. studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii).
Intensywność wsparcia jest zależna od wielkości przedsiębiorstwa i miejsca realizacji inwestycji. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą liczyć na wyższy poziom dotacji. Wyższe dofinansowanie jest przyznawane regionom słabiej rozwiniętym gospodarczo.
Na poniższej mapie wskazane zostały maksymalne poziomy dofinansowania, obowiązujące dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw (do 50 pracowników). Firmy średnie (od 50 do 250 pracowników) otrzymują dofinansowania o 10% mniejsze. Duże przedsiębiorstwa (powyżej 250 pracowników) są wykluczone z możliwości uzyskania dofinansowania.